SŁOWO PASTERSKIE ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
NA PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 1999 R.


1. Uczestnicy liturgii wielkanocnej przeżywają radość, której źródłem jest chwalebne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Potęguje ją fakt, że również dziś każdy z nas może w swojej wierze i miłości przeżywać obecność Zbawiciela. Zmartwychwstały Chrystus staje się wtedy źródłem duchowej siły oraz niezastąpioną pomocą w pełnieniu dobrych czynów, poprzez które prowadzi najpewniejsza droga do zbawienia. Na drodze do Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, obecne święta Wielkiejnocy są jedną z ostatnich "stacji" i przypominają o tym, że już tylko niecałe dwa lata dzielą nas od rozpoczęcia nowego tysiąclecia. Ten fakt przynagla nas, abyśmy jeszcze pilniej przygotowali się do owocnego przeżywania obchodów Roku 2000.

2. Rok 1999 nazwał Ojciec Święty Jan Paweł II "wigilią Roku 2000". Wigilia kojarzy się nam zawsze z ważnym czasem religijnego oczekiwania oraz z jakąś niezwykłością w życiu człowieka i w jego postępowaniu. Tak patrzymy np. na wigilię Bożego Narodzenia.
Liczne znaki dowodzą, że obecny rok wykazuje wieloraką niezwykłość. Jest przede wszystkim ostatnim rokiem w przygotowaniach do Jubileuszu Chrześcijaństwa. Stał się zatem rokiem, który bezpośrednio poprzedza obchody jubileuszowe. Dlatego patronuje mu Bóg Ojciec. Jednocześnie ten rok ma być rokiem naszej wzajemnej miłości, przez którą chcielibyśmy najpełniej odpowiedzieć na nieskończoną miłość Boga Ojca ku nam.
Niezwykłość tego roku powiększa fakt, że przybędzie do Polski namiestnik Jezusa Chrystusa, papież Jan Paweł II. Cel główny tegorocznej pielgrzymki apostolskiej jest powszechnie znany. Ojciec Święty pragnie osobiście przygotować swoich rodaków do owocnego przeżywania obchodów Roku Jubileuszowego.

3. Jan Paweł II będzie przebywał w Polsce w dniach od 5 do 17 czerwca. Tegoroczna pielgrzymka papieska będzie więc najdłuższą ze wszystkich dotychczasowych. W tym czasie Papież nawiedzi te polskie diecezje, w których nie odbył dotąd wizyty apostolskiej, dokona zamknięcia prac II Synodu Plenarnego, ogłosi nowych polskich błogosławionych, spotka się z przedstawicielami życia społecznego i kulturalnego. Będzie się z nami modlił, będzie przemawiał i, jak zawsze - umacniał nas swoim apostolskim błogosławieństwem.
Kiedy Jan Paweł II w ubiegłym roku przemawiał do biskupów polskich zgromadzonych w Rzymie z racji pielgrzymki sprawozdawczej "ad limina Apostolorum", życzył Kościołowi w naszej Ojczyźnie, aby "odważnie wychodził naprzeciw wyzwaniom, jakie niosą nowe czasy" (Jan Paweł II, Przemówienie z 14 lutego 1998 r.). Kończące się stulecie i obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa wyznaczają perspektywę nowych czasów, a może nawet - nowej zupełnie epoki. Kościół w Polsce stanie więc w obliczu nowych i niełatwych wyzwań. Przybywając do nas, Ojciec Święty wesprze nasze duchowe siły, doda odwagi i zachęci do wytrwania w dobrym, aby dzieło ewangelizacji w jego Ojczyźnie wydało obfite owoce.

4. Biorąc pod uwagę wymienione okoliczności, jakie towarzyszyć będą zbliżającej się pielgrzymce papieskiej, a szczególnie osobistą ofiarę Jana Pawła II, wynikającą ze stanu jego zdrowia, powinniśmy uczynić wszystko, aby osobiście wziąć udział przynajmniej w jednym ze spotkań z Papieżem. Wszak będzie to przede wszystkim radosne spotkanie z następcą św. Piotra i namiestnikiem Jezusa Chrystusa. W dawnych czasach uczestnicy bezpośrednich spotkań z Ojcem Świętym w Rzymie uważali się w swoich krajach za wyjątkowych szczęśliwców.
Dziś Papież przyjeżdża do nas. Z umiłowanymi rodakami spotyka się we wspólnej Ojczyźnie.
W tym roku Ojciec Święty nie nawiedzi Archidiecezji Łódzkiej. Będzie jednak przebywał na terenie naszego województwa; trasa tegorocznej podróży papieskiej obejmuje bowiem miasto Łowicz. Ta stacja apostolskiego pielgrzymowania znajduje się najbliżej Łodzi i w bezpośrednim sąsiedztwie naszej Archidiecezji. Jak się dowiadujemy, w swoim wystąpieniu specjalne przesłanie skieruje Ojciec Święty do młodzieży i wychowawców.

5. Duszpasterze Archidiecezji Łódzkiej zostali już poproszeni o zorganizowanie wyjazdów swoich parafian do Łowicza lub do innych diecezji, do których przybędzie Papież. Z Łodzi do Łowicza przewidziane są specjalne pociągi, które zawiozą i przywiozą łódzkich pielgrzymów. Szczegółowych informacji na ten temat udzielą w najbliższym czasie księża proboszczowie.
Jestem przekonany, że wszyscy moi Archidiecezjanie, którzy cieszą się odpowiednim zdrowiem i będą dysponować czasem, skorzystają z tych niepowtarzalnych możliwości i zechcą wziąć osobisty udział w spotkaniu z Piotrem naszych czasów, nie zadowalając się jedynie transmisją telewizyjną lub radiową.
Dni, jakie dzielą nas od przyjazdu Ojca Świętego do Polski niech będą czasem naszego przygotowania do tej historycznej wizyty apostolskiej. O szczegółach tego przygotowania już wkrótce poinformują duszpasterze parafialni.
We wspomnianym przemówieniu Ojciec Święty wyznał także biskupom, że nam - jego rodakom "towarzyszy każdego dnia modlitwa Papieża!" Niech zatem od dziś - już codziennie płynie z naszych serc gorąca modlitwa w intencji Jana Pawła II, aby owoce jego tegorocznej pielgrzymki do Polski były wielkie i bardzo trwałe.

+ Władysław Ziółek
arcybiskup łódzki

Łódź, dnia 25 marca 1999 r.