SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
NA NOWY ROK SZKOLNY 1998/99


Kochane Dzieci, Droga Młodzieży, Szanowni Nauczyciele i Rodzice!


1. Wakacje, jak co roku, dość szybko dobiegły końca. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Jestem przekonany, że wszyscy dobrze wypoczęli i teraz mogą przystąpić do pracy tak, aby ona była zawsze skuteczna, dawała jak najwięcej satysfakcji i zbliżała do Pana Boga.
W tych dniach uczniowie przeżywają również radość, ponieważ rozpoczynają kolejny etap nauki szkolnej, prowadzący do mądrości. Kiedy ktoś po wakacjach znalazł się w wyższej klasie wie dobrze, że to oznacza zbudowanie kolejnego piętra we wznoszonym gmachu mądrości człowieka. Osiąga się ją osobistym wysiłkiem, wytrwałą pracą, a także cierpliwym pokonywaniem różnych trudności. Ale tylko wtedy wkład człowieka w budowanie własnej mądrości stanie się głęboki i trwały, jeżeli będzie mu towarzyszyło Boże błogosławieństwo. Dlatego dobrze się dzieje, że rozpoczynamy nowy rok szkolny od najważniejszej modlitwy tj. od mszy świętej. Tak jest w Polsce od najdawniejszych czasów. Już nasi przodkowie powtarzali z głębokim przekonaniem to mądre powiedzenie: "bez Boga ani do proga". To znaczy, że bez Bożej pomocy nie możemy przemierzyć szczęśliwie nawet kilku kroków, aby wyjść z domu. A cóż dopiero mówić o tych licznych drogach i ścieżkach całego naszego życia! Niektóre przecież są tak zawiłe, że przypominają trudny do przebycia labirynt. Na szczęście nie jesteśmy sami. Bóg, który jest miłością, pragnie nas prowadzić najpewniejszymi drogami do każdego dobrego celu, a przede wszystkim do zbawienia. Dlatego też podsuwa nam najlepsze myśli i najpewniejsze rady. Pragnie być naszym przewodnikiem.

2. Szczególnej i niezwykle skutecznej pomocy udziela nam Duch Święty. Otrzymujemy od Niego liczne dary. Jednakże ich pełnię przekazuje nam Jezus w sakramencie bierzmowania. Niektóre z nich są nieodzowne w zdobywaniu wiedzy i prawdziwej mądrości. Oprócz ducha mądrości otrzymujemy wtedy ducha rozumu, rady i umiejętności. Dlatego szczęśliwi są ci chrześcijanie, którzy już przyjęli sakrament bierzmowania i otrzymali pełnię darów Ducha Świętego.
O Duchu Świętym mówię Wam przede wszystkim dlatego, że Ojciec Święty Jan Paweł II zadecydował, aby bieżący rok był przeżywany w Kościele i świecie jako Rok Ducha Świętego. Przypomnę, że poprzedni rok był Rokiem Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata. Natomiast rok przyszły będzie Rokiem Boga Ojca. Jak łatwo zauważyć, ostatnie trzy lata przed rokiem 2000 mają być poświęcone Trójcy Przenajświętszej. Papież Jan Paweł II zachęca nas usilnie, abyśmy w tym roku ponownie odkrywali obecność Ducha Świętego (TMA, nr 45). Możemy to uczynić w różny sposób. Jeżeli ktoś już przyjął sakrament bierzmowania, niech wraca myślą i pamięcią do tego wydarzenia i niech dziękuje za każdy dar Ducha Świętego. Dobrze by było w tym roku nabyć do biblioteczki domowej choć jedną książkę o Duchu Świętym i przeczytać ją dokładnie. Przypomnę w tym miejscu, że to właśnie niedziela, dzień wolny od pracy jest najbardziej stosownym czasem na lekturę religijną. Obecność Ducha Świętego możemy odkrywać zawsze, ilekroć uczestniczymy w liturgii mszy świętej. Duch Święty jest tam wspominany wielokrotnie.
Duch Święty daje nam niezawodne rady i najlepsze natchnienia. Zawsze powinniśmy Mu być posłuszni; jednakże będziemy to czynić w szczególny sposób w bieżącym roku, Jemu poświęconym. Każdy może się osobiście przekonać, że jeżeli częściej i dłużej zastanawia się nad sobą i jest wewnętrznie wyciszony, to wtedy łatwiej słyszy natchnienia pochodzące od Ducha Świętego i chętniej podporządkowuje Mu swoje postępowanie a zwłaszcza trudne decyzje i ważne postanowienia.
Ponowne odkrywanie Ducha Świętego oznacza przede wszystkim częstą modlitwę. Katecheci z pewnością nauczą swoich uczniów nowych modlitw do Ducha Świętego; oczywiście, jeżeli tego dotąd nie uczynili. Niektóre z tych modlitw są bardzo krótkie i szybko zapadają w pamięć, np. "Duchu Święty Boże, zmiłuj się nad nami".
Mam w związku z tym szczególną i gorącą prośbę do wszystkich osób stanowiących społeczności poszczególnych szkół w naszej Archidiecezji. Uczyńmy w tym roku wszystko, aby każdego dnia w szkole zajęcia rozpoczynały się i kończyły modlitwą do Ducha Świętego. Tak było zawsze w polskiej szkole, gdy była w niej nauka religii; tak było również w czasach komunistycznych. Duch Święty jest nam wszystkim bardzo potrzebny. Bowiem potrzebni są naszej Ojczyźnie mądrzy i światli obywatele. Duch Święty jest gwarancją prawdziwej mądrości. Uciekajmy się do Niego w częstej i ufnej modlitwie.

3. W Roku Ducha Świętego mamy odwagę liczyć na szczególne łaski Boże, zwłaszcza w nauce szkolnej i w pracy nad formowaniem serc i umysłów dzieci i młodzieży. Pod tym względem możemy ten rok przeżywać jako czas wielkiego przywileju, który pochodzi od Boga pełnego miłosierdzia. Pamiętajmy o tym i dziękujmy Jezusowi za każdą łaskę Ducha Świętego. Wszystkim, którzy przeżywają te dni jako początek roku szkolnego, a więc: katechetom i pozostałym nauczycielom, dzieciom i młodzieży, rodzicom i pracownikom administracji szkolnej życzę szczególnej "mocy Ducha" na wszystkie dni wspólnej pracy i z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

+ Władysław Ziółek

Arcybiskup Łódzki

Łódź, dnia 31 sierpnia 1998 r.