Słowo Arcybiskupa Łódzkiego w 10. Rocznicę Wizyty Papieża Jana Pawła II w Łodzi

Dzień 13 czerwca 1989 r. wpisał się na zawsze do kronik miasta Łodzi i Kościoła łódzkiego. Podejmowaliśmy wtedy Najdostojniejszego z Gości: Papieża Jana Pawła II, namiestnika Jezusa Chrystusa i następcę św. Piotra.
W najbliższy piątek, 13 czerwca, upływa dokładnie 10 lat od tamtego wydarzenia. Papieską wizytę nazywaliśmy zawsze "niezapomnianą", "niezwykłą", "niepowtarzalną", "historyczną". I taką pozostała ona na zawsze w naszej pamięci. Jednakże rocznice i jubileusze nie powinny polegać tylko na przeżywaniu wspomnień. Spotkania z Janem Pawłem II zobowiązują do czegoś więcej.
W każdą z dotychczasowych rocznic wizyty papieskiej w Łodzi uświadamialiśmy sobie przede wszystkim głęboką potrzebę wyrażenia wdzięczności wobec Jana Pawła II.
Najczęściej czyniliśmy to w postaci modlitwy w intencji Papieża. Staraliśmy się też poznawać bliżej nauczanie Ojca Świętego. W sposób szczególny przedmiotem naszej refleksji była zawsze "katecheza łódzka" Jana Pawła II, z jej głęboką wymową i przesłaniem skierowanym do Kościoła łódzkiego. Te same intencje towarzyszą obchodom 10. rocznicy pobytu Papieża w Łodzi. Jednakże tak je postanowiliśmy przeżywać, aby przygotować się wewnętrznie do tegorocznej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i przyczynić się do jej owocowania w życiu chrześcijańskim wszystkich wspólnot i środowisk.
W katedrze łódzkiej Jan Paweł II powiedział: "niech Pan Bóg wynagrodzi temu, który wymyślił w czasie tej podróży Papieża do Polski dzień łódzki". Trawestując te słowa należy dziś powiedzieć: wielkie i gorące dzięki niech będą Panu Bogu za pielgrzymią obecność Ojca Świętego w Łodzi przed dziesięciu laty oraz za jej niezliczone owoce.
Obecnie wsłuchujemy się pilnie w słowa nauczania Ojca Świętego przebywającego aktualnie w naszej Ojczyźnie. Pragniemy odczytać w nich najgłębsze przesłanie skierowane do Kościoła w Polsce i do wszystkich Polaków. Wszak Papież jest synem tego narodu i dlatego ma prawo przemawiać do swoich rodaków. Jak zawsze, niezwykłe są bezpośrednie spotkania z Ojcem Świętym. Wielu Archidiecezjan uda się do różnych miejsc w Polsce, aby modlić się razem z Papieżem, słuchać jego katechezy i otrzymać apostolskie błogosławieństwo. Wtedy już osobiście Jan Paweł II będzie nas przygotowywał do owocnego przeżywania Jubileuszu Roku 2000.
Spośród zaplanowanych "dni rocznicowych" w ramach obchodów 10-lecia wizyty papieskiej w Łodzi, pozostał nam tylko jeden "dzień". Oto w sobotę 14 czerwca o godz. 11.00 w archikatedrze łódzkiej przeżywać będziemy "Dzień Wdzięczności za Pierwszą Komunię Świętą z rąk Papieża". Na tę uroczystość zaproszona jest przede wszystkim młodzież, która przed dziesięciu laty na łódzkim Lublinku w obecności Ojca Świętego przyjęła swoją Pierwszą Komunię Świętą.
Wraz z tą młodzieżą zapraszam bardzo serdecznie jej rodziców, chrzestnych, siostry katechetki oraz tych wszystkich, którzy byli świadkami tego podniosłego wydarzenia w życiu religijnym Kościoła łódzkiego. Będziemy się wspólnie modlić, dziękując Bogu za tamtą radość i prosić o dalsze owoce historycznego spotkania.
Uroczystość w dniu 14 czerwca będzie klamrą spinającą obchody 10-lecia wizyty papieskiej w Łodzi. Zechciejmy więc przybyć wtedy jak najliczniej, aby wyrazić swoją modlitwą i wdzięczną obecnością miłość do Piotra naszych czasów.
Wszystkim uczestnikom tego spotkania serdecznie błogosławię.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki