SŁOWO PASTERSKIE ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO NA PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 1997 R.

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał Alleluja!
Z tym triumfalnym okrzykiem zwraca się Kościół każdego roku w Wielkanoc do swoich wiernych i do całego ludzkiego świata. Dzieje się tak nieprzerwanie od dwudziestu stuleci.
Cud chwalebnego zmartwychwstania Jezusa jest uwiarygodnieniem Jego zbawczej misji, której momentem kulminacyjnym była śmierć na krzyżu.
Jezus umarł i zmartwychwstał jako nasz Odkupiciel, gdyż "przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą i zmartwychwstając przywrócił nam życie" (prefacja wielkanocna). Dlatego przeżywając głęboko Wielkanoc, jesteśmy w szczególny sposób zdolni zrozumieć głęboki sens hasła, jakie przekazał nam na bieżący rok Ojciec Święty Jan Paweł II. Przypomnę, że brzmi ono: "Jezus Chrystus jedyny Zbawiciel świata, wczoraj, dziś i na wieki" (por. Hbr 13, 8). Można w związku z tym nawet powiedzieć, że w Wielkanoc tego roku papieskie hasło jest nam szczególnie bliskie i drogie. Rok 1997 jest wszak rokiem Jezusa Chrystusa Zbawiciela świata! Ponieważ jest pierwszym rokiem spośród trzech lat, które dzielą nas od roku 2000, przeto nasze przygotowanie do wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa uzależnione jest od tego, jak przeżywamy obecnie Jezusa jako naszego Zbawiciela.
Jesteśmy świadomi czekających nas zadań, które składają się na przygotowanie do roku 2000. Należy jednak zastanowić się, co może nam ułatwić wypełnienie tych zadań. Zwykła refleksja pozwala nam dostrzec w tym roku konkretne wydarzenia i sytuacje, które powinny przybliżyć nam Jezusa jako naszego Zbawiciela, a tym samym wydatnie pomóc w przygotowaniu się do owocnego przeżywania roku 2000.
Drodzy Archidiecezjanie! Po świętach Bożego Narodzenia za pośrednictwem waszych duszpasterzy przekazałem Wam specjalną odezwę, w której nakreśliłem najważniejsze zadania, jakie wiąże z bieżącym rokiem Ojciec Święty Jan Paweł II. Pierwszym z tych zadań jest "Ponowne odkrycie Chrystusa Zbawiciela."
Głębokie, refleksyjne przeżycie triduum paschalnego oraz świąt Wielkiejnocy pozwoliło nam z pewnością jeszcze wyraźniej niż dotąd we wzgardzonym i niesprawiedliwie osądzonym Jezusie z Nazaretu ujrzeć naszego Zbawiciela, który przyszedł na świat po to, "aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16). Niech każde święto Pańskie pozwala nam coraz głębiej przeżywać obecnego w świecie Jezusa jako Zbawiciela naszego i wszystkich ludzi.
Niezwykle cenną pomocą w "ponownym odkrywaniu Chrystusa Zbawiciela" będzie zbliżający się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu. Owocny udział w tym Kongresie pozwoli nam z jeszcze głębszą wdzięcznością myśleć o obecnym w naszych kościołach Jezusie Eucharystycznym. Dzięki temu dokładniej będziemy mogli zrozumieć gorące życzenie Zbawiciela, aby mógł się On stać w naszym życiu pokarmem (por. J 6, 55).
Od 19 marca br. przeżywamy w Archidiecezji Łódzkiej obchody 10-lecia wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Udział w nich ma nas przygotować do zbliżającej się tegorocznej pielgrzymki papieskiej. W związku z tym jeszcze raz wczytujemy się pilnie w katechezę łódzką Papieża. Ojciec Święty, będąc następcą św. Piotra, jest widzialną głową Kościoła. Jest namiestnikiem Jezusa Chrystusa. Dlatego nauczanie papieskie ma tak wysoką rangę i autorytet. Papież występuje w imieniu Chrystusa Zbawiciela. Każde zatem spotkanie z Ojcem Świętym w ramach oczekiwanej pielgrzymki również może się stać w naszym życiu "ponownym odkryciem Chrystusa Zbawiciela"
Chętnie więc pielgrzymujmy do wybranych przez siebie "stacji" na szlaku zbliżającej się papieskiej wizyty w Polsce. Duszpasterze będą służyć szczegółową informacją i fachową radą. Wielu z nich razem ze swoimi parafianami uda się na miejsca niezapomnianych spotkań z Piotrem naszych czasów.
Jak widać, dzięki Bożej Opatrzności stoimy w tym roku wobec wyjątkowych możliwości i szczególnych szans, aby w swoim życiu być coraz bliżej Jezusa.
Z całego serca życzę Synom i Córkom Kościoła łódzkiego, aby umieli czerpać siłę i radość z ponownego odkrycia Chrystusa Zbawiciela. Niech moje błogosławieństwo pasterskie zawsze im towarzyszy w urzeczywistnianiu tego życzenia.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki

Łódź, dnia 25 marca 1997 r.