SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO PRZED OBCHODAMI DZIESIĄTEJ ROCZNICY WIZYTY PAPIESKIEJ W ŁODZI

Rozpoczynający się Wielki Post jest czasem duchowych i moralnych szans, przed którymi stoi: każdy z nas - jako grzesznik i jako człowiek odkupiony przez Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela Świata (por: Hbr 13, 8).
W wielkopostnych medytacjach pragniemy zadośćuczynić za popełnione winy, m.in. poprzez wzmożoną modlitwę i zwielokrotnione uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego. Jednocześnie uświadamiamy sobie, jak wiele w swoim życiu zawdzięczany nieskończenie dobremu Bogu. Zdumiewa nas wielkość Bożych dobrodziejstw - dawnych i aktualnych.
Bieżący rok kalendarzowy, poświęcony w szczególny sposób Jezusowi Zbawicielowi Świata, zapowiada się w Polsce jako czas niezwykle bogaty w wydarzenia religijne
Mija w tym roku 1000 lat od męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, jednego z największych ewangelizatorów kontynentu europejskiego. Święty ten kładł trwałe podwaliny pod chrześcijańską kulturę Europy. Nigdy by nie było kulturowo zjednoczonej Europy, gdyby przez wieki swoim misjonarskim trudem i męczeńską krwią nie znaczyli cywilizacyjnych szlaków wielcy Nauczyciele Ewangelii. Centralne uroczystości ku czci św. Wojciecha odbędą się u nas, w Gnieźnie oraz w Pradze, stolicy Czech.
Drugie niezwykłe wydarzenie tego roku to Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu. Hasło Kongresu brzmi: "Eucharystia i wolność". Polska dotychczas nie organizowała Kongresu mającego skalę światową. Będzie się on odbywał dokładnie w dziesiątą rocznicę II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, któremu przewodniczył sam Papież Jan Paweł II. Należy w tym miejscu przypomnieć, że Łódź była wtedy jedną ze stacji kongresowych. Właśnie dlatego mieliśmy szczęście gościć wtedy Jana Pawła II u siebie. W tym roku, dokładnie 13 czerwca, minie 10 lat od tego wydarzenia.
Opatrzność Boża sprawiła że w roku, w którym obchodzimy 10-lecie wizyty papieskiej w Kościele łódzkim, Jan Paweł II odbędzie swoją V Pielgrzymkę do Ojczyzny. Nastąpi ona w dniach od 31 maja do 10 czerwca. Osobiście weźmie udział w Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu oraz w uroczystościach gnieźnieńskich, upamiętniających 1000-lecie śmierci św. Wojciecha. W stosownym czasie będą nam przekazane szczegółowe informacje i wskazania, dzięki którym będziemy mogli udać się na tegoroczny pielgrzymi szlak Jana Pawła II.
Pragniemy jak najowocniej przeżyć obchody zbliżającej się, dziesiątej , rocznicy pobytu Papieża w Łodzi. W tym celu powołałem specjalny Komitet, który zajmie się organizacją tych obchodów
Wracając myślą i sercem do łódzkiej wizyty Ojca Świętego, będziemy mogli jeszcze raz rozważyć słowo po słowie te wypowiedzi, które Następca świętego Piotra skierował wtedy do nas. Papież nakreślił nam wtedy konkretne zadania, które nadal są dla nas powinnością i zobowiązaniem. Gdy takie refleksje oprzemy na wierze oraz na miłości do Kościoła, wysnujemy dokładniejsze wnioski z faktu, że Jan Paweł II, syn narodu polskiego i niekwestionowany autorytet moralny świata, jest przede wszystkim Namiestnikiem Jezusa Chrystusa i Następcą świętego Piotra na jego rzymskiej stolicy. Fakt ten potęguje naszą dzisiejszą wdzięczność: wszak przed 10 laty gościł w Łodzi sam Piotr naszych czasów! My natomiast mogliśmy przyjmować widzialną głowę Kościoła Chrystusowego - "u siebie", słuchać jego słów w naszym rodzimym języku i otrzymać ojcowskie wskazania ubogacone modlitwą i apostolskim błogosławieństwem.
Biorąc aktywny udział w obchodach 10 rocznicy wizyty papieskiej w Łodzi, będziemy mogli przygotować się solidnie i godnie do owocnego uczestniczenia w tegorocznej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski
W ramach obchodów rocznicowych przewidziane są specjalne dni, przeznaczone na spotkania modlitewne, refleksję i wdzięczne wspomnienie. Każdy z tych dni będzie miał w swym programie odniesienie do wizyty Ojca Świętego sprzed dziesięciu laty. Będzie więc "dzień ludzi pracy", "dzień młodzieży", "dzień kapłanów" i "dzień inteligencji twórczej". Na każdy z tych dni zaprosiłem znakomitych konferencjonistów, którzy przybliżą nam osobę Jana Pawła II i jego nauczanie.
W najbliższym czasie Wasi duszpasterze, drodzy Archidiecezjanie, upowszechnią szczegółowe informacje na temat zbliżających się obchodów 10. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Łodzi. Już teraz serdecznie zachęcam wszystkich do licznego i aktywnego udziału w tych spotkaniach. Nasze uczestnictwo w nich dziś, po dziesięciu latach, jasno wyrazi naszą jedność z Ojcem Świętym i stanie się pięknym świadectwem naszej wdzięczności wobec Papieża i miłości do Chrystusowego Kościoła.

Uczestnikom jubileuszowych zgromadzeń gorąco życzę głębokich i twórczych przeżyć i z serca błogosławię.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki

Łódź, dnia 10 lutego 1997 r.