SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO O FUNDUSZU OBRONY ŻYCIA

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o uchwaleniu przez Sejm i podpisaniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej ustawy rozszerzającej prawo do zabijania dzieci poczętych aż na podstawie tzw. względów społecznych czyli trudnych warunków życiowych kobiety, która stała się matką. Życie najbardziej bezbronnych obywateli stało się kartą przetargową ugrupowań politycznych i zabiegiem przedwyborczym.

Myśląc o przyszłych losach naszej Ojczyzny, razem z Ojcem Świętym wołamy: Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości.

Nadzieję jednak budzą rosnące rzesze obrońców życia, jak również coraz liczniejsze kręgi pracowników służby zdrowia, którzy deklarują niezmienną solidarność z Przykazaniami Bożymi. Cieszy rosnąca świadomość, że w sumieniu obowiązuje tylko prawo zgodne z Dekalogiem.

Kościół zawsze wzywał do poszanowania życia ludzkiego i domagał się prawnej ochrony dzieci poczętych. Organizował też różnoraką pomoc na rzecz dziecka i rodziny.

W sytuacji nowego zagrożenia Kościół pragnie tę pomoc zwielokrotnić, co zadeklarował Episkopat Polski podczas plenarnej sesji w Rzeszowie: pomożemy każdej matce i każdemu dziecku.

W naszej Archidiecezji tej doniosłej sprawie służy wiele instytucji, na przykład:

Od tego roku Fundusz ten będzie funkcjonował w ramach powołanego przez Episkopat Polski Ogólnopolskiego Funduszu Obrony Życia.

Ofiary na Fundusz zebrane zostaną w Boże Narodzenie na tacę podczas Pasterki, jak również do puszek po następnych Mszach świętych we wszystkich kościołach Archidiecezji Łódzkiej.

Niech złożona ofiara będzie wyrazem naszej chrześcijańskiej jedności duchowej, z matkami i ich poczętymi dziećmi, których życie zostało ponownie zagrożone.

Wrażliwym i hojnym ofiarodawcom już teraz z serca błogosławię

+ Władysław Ziółek

Arcybiskup Łódzki

Łódź, dnia 6 grudnia 1996 r.

Zarządzenie:

1. Powyższe Słowo proszę odczytać w niedziele 15 i 22 grudnia br. podczas wszystkich Mszy św.
  2. W Boże Narodzenie należy zebrać ofiary na Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. St. Leszczyńskiej: podczas Pasterki tacę, po pozostałych Mszach św. do puszek.
  3. Zebrane ofiary należy wpłacić na konto Funduszu przekazem. Wpłata dokonywana w PKO bp zwolniona jest z opłat (na przekazie w miejscu: "Pobrano opłatę" należy wpisać wyraz DAR).
  4. Proszę na przekazie wpisać dokładnie nazwę i adres parafii, gdyż jest to niezbędne do sporządzenia sprawozdania.
  5. Nieaktualna jest informacja zamieszczona w Kalendarzu liturgicznym o zbiórce na fundusz w Niedzielę Świętej Rodziny.

WIKARIUSZ GENERALNY

Bp Bohdan Bejze