SŁOWO PASTERSKIE ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO NA WIELKI POST 1999 R.

1. Liturgiczny okres Wielkiego Postu, który rozpoczynamy dzisiejszą niedzielą ma w bieżącym roku swoją szczególną wymowę. W przygotowaniach do obchodów Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa jest to rok ostatni. Dlatego Ojciec Święty Jan Paweł II nazywa go wigilią Jubileuszu Zbawienia. Jest Rokiem Boga Ojca, ponieważ dedykowany został Pierwszej Osobie Trójcy Przenajświętszej.
Kościół pragnie, abyśmy poprzez właściwe przeżywanie Wielkiego Postu uświadomili sobie jeszcze głębiej, iż "tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3, 16). To właśnie Chrystus, umierając z woli Ojca na drzewie krzyża i chwalebnie zmartwychwstając, umożliwił nam osiągnięcie zbawienia. W liturgii Wielkiego Postu Kościół przybliża wiernym przypowieść Zbawiciela, w której powrót marnotrawnego syna do rodzinnego domu sprawia wielką radość jego Ojcu (por. Łk 14, 11-32). Dlatego w prefacji wielkopostnej słyszymy zapewnienie, że w tych wyjątkowych dniach "oddając się modlitwie i dziełom miłosierdzia przez uczestnictwo w sakramentach odrodzenia" możemy osiągnąć "pełnię dziecięctwa Bożego". A zatem Wielki Post przez zbawcze pośrednictwo Jezusa Chrystusa zbliża nas do Boga Ojca.
Mając to na uwadze, uczyńmy wszystko, aby przeżywanie święta Zmartwychwstania Pańskiego stało się kolejną stacją w naszych przygotowaniach do obchodów Roku 2000.

2. Do owocnego udziału w Jubileuszu Chrześcijaństwa powinien nas przygotować również III Synod Archidiecezji Łódzkiej. Przypomnę dziś, że jego uroczyste rozpoczęcie odbyło się 25 maja 1996 r. Prace synodalne zostały zakończone w niedzielę Chrystusa Króla 22 listopada 1998 r. Zgodnie z przyjętym planem, od dzisiejszej niedzieli obowiązują nowe Statuty synodalne tzn. prawo Kościoła łódzkiego. Opublikowany w tych dniach zbiór tego prawa zastąpi statuty II Synodu Diecezji Łódzkiej, ogłoszone przed 40 laty.
Nie chcemy, aby nowe prawo było "martwą literą", dlatego też w związku z wejściem tego prawa w życie naszej wspólnoty archidiecezjalnej zechciejmy uświadomić sobie pewne zadania. Ich realizacja będzie jedną z głównych form owocowania Synodu.
Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z treścią nowych statutów. Wykonanie tego zadania ułatwią nam duszpasterze parafialni, a także katolickie media, które są w dyspozycji Kościoła łódzkiego. Zbiór opublikowanych Statutów synodalnych jest ogólnie dostępny.
Statuty, które od dziś obowiązują wiernych Kościoła łódzkiego, są rezultatem żmudnej pracy dwudziestu komisji naszego Synodu oraz bardzo wielu zespołów synodalnych, działających przede wszystkim w parafiach. Poszczególne artykuły były tam dokładnie omawiane, a nawet wspólnie dyskutowane. Uczestnikom tych spotkań towarzyszyła zawsze wielka troska o ważne sprawy Kościoła łódzkiego oraz o jego przyszłość. Statuty III Synodu Archidiecezji Łódzkiej zostały ogłoszone w tym celu, aby je wprowadzić w życie. Nie mogą więc być obecne jedynie na kartkach wydanego zbioru. Jednym z najważniejszych pytań, jakie stoją teraz po zakończeniu prac Synodu, jest pytanie, co zrobić, aby poszczególne artykuły były realizowane przez wspólnotę naszej Archidiecezji. Pomocą w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie będzie dalsza działalność zespołów synodalnych. Niech one nadal pracują. Niech staną się miejscem wspólnej refleksji nad statutami synodalnymi. Niech również inspirują wszystkich do aktywnego udziału w ewangelizacji - w duchu obowiązującego już nowego prawa w Kościele łódzkim. W wyjaśnianiu artykułów tego prawa niech wiernym świeckim pomagają kapłani, a w szczególności przewodniczący komisji synodalnych oraz ich członkowie.

3. Gdy III Synod Archidiecezji Łódzkiej rozpoczynał swoje prace, zwracałem się do moich Archidiecezjan z prośbą o dar modlitwy. Towarzyszyła ona wszystkim spotkaniom komisji i zespołów naszego Synodu. Dziś, wyrażając wdzięczność za tę duchową pomoc, proszę jednocześnie synów i córki Kościoła łódzkiego o dalsze duchowe wspomaganie synodalnego dzieła, aby mogło się stać kolejnym etapem nowej ewangelizacji.

Pragnę jeszcze podkreślić, że prace III Synodu Archidiecezji Łódzkiej przebiegały zawsze w świetle nauki Soboru Watykańskiego II. Sobór ten był głównym odniesieniem naszych prac i naczelnym drogowskazem. Dzięki temu dokonano przystosowania prawa partykularnego do nowych zadań, potrzeb i uwarunkowań, w jakich znaleźli się duszpasterze i wierni świeccy u progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Wszak III Synod Archidiecezji Łódzkiej jest pierwszym Synodem po Soborze Watykańskim II. Papież Jan Paweł II w przemówieniu do biskupów polskich przybyłych rok temu do Rzymu z pielgrzymką ad limina Apostolorum przypomniał, że Sobór Watykański II wskazał wiele sposobów, dzięki którym zarówno parafie jak i diecezje mogą się stać "żywymi organizmami pulsującymi duchową energią" (Jan Paweł II, Przemówienie z 2 lutego 1998 r.). Jednym z takich sposobów jest z pewnością synod Kościoła lokalnego. Żywię nadzieję, że III Synod Archidiecezji Łódzkiej, który jest naszym wspólnym dziełem, przyczyni się do ożywienia życia religijnego w każdej parafii naszej Archidiecezji. Będzie też przez najbliższe lata twórczą inspiracją dla działalności ewangelizacyjnej kapłanów i katolickiego laikatu.
Gorąco dziękuję moim Archidiecezjanom za udział w Synodzie - i z serca im błogosławię.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki

Łódź, dnia 11 lutego 1999 r.