ODEZWA ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE POMOCY LUDZIOM BEZDOMNYM I GŁODNYM

Sytuacja bytowa wielu ludzi w Polsce jest bardzo ciężka. Sami zapewne spotykamy osoby w podeszłym wieku, których nie stać na codzienny obiad, na ogrzanie mieszkania czy na wykupienie drogich leków. Podaje się ostatnio do publicznej wiadomości, że podczas tej zimy zamarzło w Europie ponad 300 osób, w tym aż 50 osób w Polsce. Byli to najczęściej ludzie bezdomni.
Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym orędziu na tegoroczny Wielki Post zwraca uwagę wiernych Kościoła i uczciwych ludzi z całego świata na bezdomnych. Powinni się oni stać przedmiotem zatroskania ze strony tych, którzy mają mieszkanie i wystarczające warunki do godziwego życia.
Obowiązek spieszenia z pomocą ludziom, którzy nie mają gdzie mieszkać jest tak ważny, że Chrystus utożsamia się z bezdomnymi, gdy mówi; "Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie" (Mt 23, 35).
Brak mieszkania pociąga za sobą często także inne dolegliwości: choroby, przestępczość, alkoholizm, narkomanię.
Ojciec Święty wzywa nas, abyśmy byli wrażliwi na te przejmujące dramaty i spieszyli z pomocą ludziom potrzebującym - każdy według swoich możliwości.
Wielki Post jest czasem, kiedy łatwiej przychodzi nam zdobyć się i kiedy powinniśmy zdobyć się na różne wyrzeczenia. Są one wtedy owocem naszego ducha pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W związku z tym we wszystkich parafiach w Polsce, w każdy piątek, w związku z nabożeństwem Drogi Krzyżowej będą udostępnione specjalne puszki przygotowane przez "Caritas". Dary do tych puszek będą mogły złożyć te osoby, które odmówią sobie spożycia jednego posiłku, jako ofiary dla głodujących i bezdommych. Wtedy datek materialny będzie miał głęboką wymowę moralną. Zebrana w ten sposób kwota pieniędzy zostanie złożona w liturgicznej procesji z darami w II Niedzielę Wielkanocy, która jako Niedziela Miłosierdzia Bożego jest świętem polskiej "Caritas".
Wszystkim umiłowanym Archidiecezjanom, wrażliwym na głód i bezdomność swoich, bliźnich, dziś serdecznie błogosławię

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki

Łódź, dnia 10 lutego 1997 r.

Zarządzenie:
1. Powyższą " Odezwę " Arcybiskupa Łódzkiego należy odczytać wiernym w niedzielę 16 lutego br. w ramach duszpasterskich ogłoszeń.
2. Każda parafa otrzyma na własność specjalne puszki " Caritas ", o których mowa w tej " Odezwie ".
3. Polowa zebranych ofiar - pozostanie w parafri do dyspozycji Parafialnego Zespołu Charytatywnego. Pozostała część zostanie przeznaczona dla archidiecezjalnej " Caritas ".
4. Wszystkie datki zebrane z tej okazji bgdą złożone we wspomnianej procesji przez przedstawicieli Zespołu Charytatywnego.
5. O każdej "piątkowej " zbiórce należy przypominać parafianom w poszczególne niedziele Wielkiego Postu i w piątki przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

+ Adam Lepa
Wikariusz Generalny

Łódź, dnia 10 lutego 1997 r.

L. dz. 166/97