SŁOWO PASTERSKIE ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
PRZED ŚWIĘTEM EUCHARYSTII 2001 r.

1. Dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest wyjątkowo wielka i ważna. Przede wszystkim dlatego, że obchodzona jest jako rocznica pierwszego zesłania Ducha Świętego. Tego dnia, nazywanego "Pięćdziesiątnicą" nastąpiło ukonstytuowanie się Kościoła. Zgodnie ze swoją obietnicą Jezus zesłał wtedy Ducha Świętego na apostołów, na swoją Matkę Maryję i na inne osoby, które trwały razem na modlitwie. W Dziejach Apostolskich czytamy co się wtedy wydarzyło: "I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić" (Dz 2,4).

Fakt zesłania Ducha Świętego jest niezwykle pouczający. Zmartwychwstały Chrystus pragnie, aby Jego Kościół był silny i zjednoczony. Tylko wtedy bowiem będzie mógł zmieniać świat i czynić go lepszym. Dlatego Jezus gromadzi swoich apostołów i uczniów wokół Siebie obdarzając ich pełnią Ducha Świętego. Zamierza ich wysłać na cały świat, aby głosili Ewangelię. Zesłanie Ducha Świętego wyzwala ich od strachu, słabości i niezdecydowania. Wsparci Jego mocą mogą już teraz odważnie i z całym zaangażowaniem podjąć Chrystusowe zadanie ewangelizowania świata. Cud mówienia obcymi językami, który jest następstwem zesłania Ducha Świętego, wskazuje wyraźnie, że apostołowie stają się gotowi do podjęcia dzieła ewangelizacji w skali świata. Później wyruszą, aby zanieść Ewangelię ludziom dobrej woli i jak najofiarniej realizować polecenie Zbawiciela.

2. W dniu dzisiejszym jeszcze głębiej przekonujemy się, że Duch Święty umacnia chrześcijanina, aktywizuje go i posyła do konkretnych zadań.

My także otrzymaliśmy pełnię darów Ducha Świętego, gdy przyjęliśmy sakrament bierzmowania. Wraz z nim podjęliśmy wezwanie Jezusa do udziału w nowej ewangelizacji. W związku z tym należy przytoczyć słowa, które Ojciec Święty Jan Paweł II zawarł w Liście apostolskim Novo millennio ineunte: "musimy na nowo rozniecać w sobie pierwotną gorliwość i pozwolić, aby udzielił się nam zapał apostolskiego przepowiadania jakie wzięło początek z Pięćdziesiątnicy" (NMI, 40).

U progu nowego wieku Papież apeluje do nas o taką gorliwość i taki zapał w ewangelizowaniu świata jakie były widoczne u chrześcijan w początkach istnienia Kościoła. Jest to zadanie niezwykle ambitne i bardzo pożyteczne dla całego społeczeństwa. W 1998 r. Jan Paweł II w przemówieniu do biskupów polskich przypomniał, że "droga do odnowy społeczeństwa prowadzi przez odnowę serca człowieka" ( Jan Paweł II, Przemówienie z 16 stycznia 1998 r.). Dlatego nowa ewangelizacja jest dziś tak bardzo potrzebna Polsce i Polakom. Jest najlepszą drogą do moralnego odrodzenia narodu.

Fundamentem ewangelizacji jest zawsze publicznie dawane świadectwo wiary. Jest ono często bardzo trudne i dlatego staje się najskuteczniejszym środkiem ewangelizowania. Chrześcijanin, który takie świadectwo daje czyni swoją wiarę dojrzałą i apostolską. Pragnie wtedy, aby wszyscy ludzie wierzyli w Chrystusa i kochali Go.

3. Zbliża się archidiecezjalne Święto Eucharystii. Dał mu początek Drugi Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, odbyty w czerwcu 1988 r. w pierwszą rocznicę wizyty apostolskiej Jan Pawła II w Łodzi.

Jak dotychczas, w niedzielę 10 czerwca udamy się do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej i o godz. 10.00 włączymy się do wielkiej procesji eucharystycznej, która zaprowadzi nas do ołtarza polowego w pobliżu katedry. O godz. 11.00 zostanie tam odprawiona msza święta koncelebrowana. Uroczystości będzie przewodniczył i wygłosi kazanie Ksiądz Arcybiskup Damian Zimoń, metropolita katowicki.

Dziś w uroczystość Zesłania Ducha Świętego zwracam się do wszystkich umiłowanych moich archidiecezjan. Weźmijcie jak najliczniej udział w Święcie Eucharystii. Bądźcie obecni w procesji i w liturgii mszy świętej. Uczestnicząc w uroczystości wraz z najbliższą rodziną i przyjaciółmi dajcie publicznie świadectwo swojej wiary i miłości do Jezusa obecnego w Eucharystii. W trudzie procesyjnym i we wspólnej modlitwie pamiętajcie z miłością o tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i o tych, którzy zaniedbują się w praktykach religijnych. O tych, którym brakuje miłości i siły do przebaczenia i o tych, którzy trwają w waśni i w skłóceniu. Wszak Eucharystia jest źródłem miłości i daje ludziom siły, aby mogli kochać i czynić dobro.

4. Tegoroczne Święto Eucharystii otwiera nową kartę w jego obchodach. Będzie przecież pierwszym świętem obchodzonym w nowym stuleciu. Powinniśmy zatem uczynić wszystko, aby stało się ono wyjątkowo uroczystym uwielbieniem Jezusa w Eucharystii. Zachęcajmy innych do uczestnictwa w obchodzie naszego święta. Niech wezmą w nim udział młodzież i dzieci. Niech swoją wyjątkową obecność na uroczystości zaznaczą także przedstawiciele wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w naszej archidiecezji. Wymowny będzie również udział reprezentantów tych zawodów, które mają swoich duszpasterzy i odbywają regularne spotkania formacyjne. Słowem, niech Święto Eucharystii przeżywa cały Kościół łódzki, który wraz z Kościołem Powszechnym znajduje się na progu nowego tysiąclecia.

Ojciec Święty w cytowanym Liście apostolskim podkreśla, że nowe energie mają nas doprowadzić do "wyrażania entuzjazmu w konkretnych przedsięwzięciach" (NMI, 15). Dlatego trzeba zawsze pamiętać o przestrodze Chrystusa: "Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do Królestwa Bożego" (Łk 9, 62). A więc w naszym życiu religijnym już nie powinno być miejsca na bezczynność, niezdecydowanie, połowiczność i małoduszność. Do nowej i odważnej aktywności na tym polu zachęca nas apel Papieża: "Idźmy naprzód z nadzieją! Nowe tysiąclecie otwiera się przed Kościołem niczym rozległy ocean, na który mamy wypłynąć licząc na pomoc Chrystusa" (NMI, 58). Niech ta myśl towarzyszy nam w przeżywaniu Święta Eucharystii i na co dzień w aktywnym uczestnictwie w życiu Kościoła.

Zbliżające się Święto Eucharystii niech stanie się dla Kościoła łódzkiego nowym impulsem w dziele moralnego odrodzenia społeczeństwa; niech w nas wszystkich roznieci pierwotną gorliwość i płomienny zapał, aby ewangelizowanie "w mocy Ducha" (Łk 4,14), przynosiło owoce na miarę duchowych potrzeb świata i oczekiwań Piotra naszych czasów.


Łódź, dnia 28 maja 2001 r.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki