SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
PRZED ŚWIATOWYM DNIEM CHOREGO

(28 stycznia 2003 roku)

Dzień Chorego ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II obchodzony jest we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes . tzn. 11 lutego. Zgodnie z życzeniem Papieża, tego dnia w sposób szczególny powinniśmy myśleć z głęboką troską o naszych chorych, modlić się za nich i z miłością spieszyć im z wieloraką pomocą.

Inspiracją i natchnieniem w tym dniu niech będą słowa, które skierował do nas Ojciec Święty w czasie ubiegłorocznej pielgrzymki do Polski.

W homilii na Błoniach krakowskich mówił Jan Paweł II: .Sercem obejmuję wszystkich moich rodaków, szczególnie dotkniętych chorobą i cierpieniem.. Przybliżając zaś sylwetki nowych błogosławionych podkreślił ich miłość do osób chorych i cierpiących. Wszystkich nas zobowiązał, abyśmy byli świadkami miłosierdzia. Oznacza to, że mamy świadczyć uczynki miłosierdzia wobec ludzi, którzy w jakikolwiek sposób potrzebują od nas pomocy. Gdy Ojciec Święty wygłaszał przemówienie pożegnalne przed odlotem do Rzymu, wypowiedział te znamienne słowa: .Życzę moim rodakom, aby potrafili przyjąć otwartym sercem to orędzie miłosierdzia i aby potrafili je nieść tam, gdzie ludzie potrzebują światła nadziei..

Wielu jest takich, którzy dziś potrzebują światła nadziei, jednakże chorzy i cierpiący potrzebują tego światła najbardziej. Uczyńmy więc wszystko, aby nadchodzący Dzień Chorego stał się dla naszych chorych dniem wypełnionym światłem nadziei. Zanieśmy im to światło w postaci naszej miłości do nich, w życzliwym słowie, w gotowości do ulżenia w cierpieniu, w pełnych serdeczności odwiedzinach i w darze modlitwy. Serce podpowie nam co jeszcze powinniśmy tego dnia uczynić naszym chorym.

Nie zapominajmy też o modlitwie za pracowników służby zdrowia, którzy ofiarnie spieszą z pomocą ludziom cierpiącym. Duszpasterze poprzez swoją służebną obecność i modlitwę podkreślą wyjątkowy charakter tego dnia w szpitalach i domach pomocy społecznej. Niektóre z placówek służby zdrowia nawiedzę wraz z księżmi biskupami pomocniczymi, aby być przy chorych i razem z nimi się modlić. Również w kościołach parafialnych i w kaplicach naszej archidiecezji niech tego dnia zanoszone będą modlitwy w intencji ludzi chorych, w tym również modlitwa różańcowa. Przeżywamy wszak Rok Różańca Świętego.

Niech tego dnia towarzyszy nam apel Ojca Świętego: bądźmy świadkami miłosierdzia zanosząc chorym światło nadziei. Wszystkim Archidiecezjanom, którzy to światło niosą . już teraz w radości serca błogosławię.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki