SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
NA PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 2002 R.

1. Ostatnie zdanie pierwszego czytania w dzisiejszej liturgii skierowane jest do każdego z nas. Stanowi fragment przemówienia, które wygłosił św. Piotr w Dniu Zesłania Ducha Świętego: "Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami" (Dz. 2,32).
Podczas celebracji Wielkiejnocy jeszcze głębiej mogliśmy sobie uświadomić, że chrześcijanin to świadek Zmartwychwstałego Chrystusa. Przypominają mu o tym wypowiadane podczas mszy świętej słowa: "Głosimy śmierć Twoją Panie Jezu Chryste, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale".
Być świadkiem Zmartwychwstania znaczy dawać świadectwo swojej wiary w prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Należy więc z przekonaniem rozmawiać z innymi o tej prawdzie i stawać zawsze po stronie Chrystusa, gdy np. kwestionuje się Jego naukę lub podważa autorytet Kościoła. Jesteśmy świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa również wtedy, gdy podnosimy na duchu ludzi załamanych, zgorzkniałych, wewnętrznie zagubionych i tych, którzy tracą nadzieję w swoim życiu. Także wobec tych osób, które łatwo zrażają się trudnościami powinniśmy spieszyć z pomocą jako świadkowie wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa.
Dając takie świadectwo, chrześcijanin może dokonać wiele dobra w swoim życiu. Sam osobiście również korzysta, ponieważ pogłębia swoją wiarę, a nadzieję czyni bardziej dojrzałą. Tak stało się w życiu dwóch uczniów z Emaus. Gdy w tajemniczym Nieznajomym rozpoznali Mistrza, radykalnie zmienili swoje postępowanie; wrócili do Jerozolimy, aby odważnie świadczyć o zmartwychwstaniu Chrystusa (por. Łk 24,13-35).

2. W Liście apostolskim Novo millennio ineunte Ojciec Święty Jan Paweł II postawił przed nami bardzo ważne zadanie, pisząc: "Kto prawdziwie spotkał Chrystusa, nie może zatrzymywać Go dla siebie, ale winien Go głosić" (NMI, 40). Zawsze gdy dajemy świadectwo naszej wiary w słowach i dobrych czynach, głosimy Chrystusa innym ludziom.
Jan Paweł II wzywa często synów i córki Kościoła do dawania świadectwa. Jest to jego główne orędzie, które jako następca św. Piotra kieruje do milionowych rzesz swoich słuchaczy.
Wezwanie do dawania świadectwa Ojciec Święty zawarł również we wszystkich swoich wypowiedziach, które skierował do Kościoła łódzkiego podczas niezapomnianej wizyty w Łodzi w dniu 13 czerwca 1987 r. Przemawiał wtedy do dzieci pierwszokomunijnych i do dorosłych podczas mszy świętej na Lublinku, do przedstawicieli świata nauki i kultury w katedrze łódzkiej oraz do włókniarek w Zakładach "Uniontex".
Tamtego dnia Papież w swoich przemówieniach ukazał nam wielkich Polaków odznaczających się świętością i związanych z diecezją łódzką. Nazwał ich "wspaniałymi przewodnikami". Na Lublinku mówił o św. Maksymilianie, bł. Urszuli Ledóchowskiej i o słudze Bożej Wandzie Malczewskiej. W Zakładach "Uniontex" Jan Paweł II przypomniał postać sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Jest znamienne, że przybliżając te postaci, podkreślał w każdej z nich postawę dawania świadectwa. Św. Maksymiliana nazwał "świadkiem wielkiej miłości" a o Stanisławie Leszczyńskiej powiedział, że w Oświęcimiu "przeciwstawiała się zbrodniczemu rozkazowi zabijania nowo narodzonych w obozie dzieci".
Gdy Ojciec Święty podczas uroczystej celebry na Lublinku mówił o obowiązku ewangelizowania, podkreślił dobitnie, że tylko wtedy stanie się ono skuteczne, jeżeli będziemy je opierać na stałym ewangelizowaniu samych siebie. Ewangelizacja zaś to przede wszystkim dawanie świadectwa.
Również przedstawicielom świata nauki i kultury dał Ojciec Święty do zrozumienia, że mają być świadkami. Życzył im "aby nadal byli sobą, tak jak dotąd, żeby reprezentowali to wszystko, co jest w naszej kulturze (...) chrześcijańskie".
Natomiast włókniarkom Jan Paweł II przypomniał, że Kościół liczy "na ofiarność i poświęcenie kobiet, na ich przywiązanie do chrześcijańskich tradycji, na ich odwagę i wytrwałość w obronie religijnych wartości w rodzinie i w Narodzie".

3. Na przykładzie cytowanych wypowiedzi widać wyraźnie, że Ojcu Świętemu bardzo zależało na tym, aby nas przekonać do postawy dawania świadectwa. To, co wtedy do nas powiedział nadal jest aktualne i wszystkich nas obowiązuje.
Pozwoliłem sobie przypomnieć myśli Jana Pawła II wypowiedziane w Łodzi na temat dawania świadectwa, ponieważ zbliża się 15. rocznica wizyty papieskiej. Obecnie trwają w naszej archidiecezji obchody rocznicowe. W nawiązaniu do tej wizyty, 19 marca br. odbyło się spotkanie świata pracy z udziałem grupy włókniarek, które miały zaszczyt goszczenia Ojca Świętego w swojej fabryce.
W Wielki Czwartek swoje spotkanie rocznicowe przeżywali kapłani archidiecezji łódzkiej.
W ramach obchodów rocznicowych przewidziane są jeszcze trzy spotkania.
W sobotę 1 czerwca o godz. 11.00 do kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej zapraszam tych młodych ludzi, którzy przed 15 laty uczestniczyli w uroczystości Pierwszej Komunii Świętej sprawowanej pod przewodnictwem następcy św. Piotra. W najbliższym czasie otrzymają oni indywidualne powiadomienia.
Z kolei w sobotę 8 czerwca o godz. 17.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbędzie się uroczysta sesja jubileuszowa. Do udziału w niej zapraszam uczestników spotkania z Ojcem Świętym, które przed 15 laty odbyło się w katedrze łódzkiej.
W tym roku obchód Święta Eucharystii będzie miał również charakter jubileuszowy. Wszak jest ono nawiązaniem do II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, w ramach którego odbywała się pielgrzymka Jana Pawła II do Łodzi. W tym roku już po raz piętnasty będziemy przeżywać nasze Święto Eucharystii.
Dziś jeszcze raz usilnie zachęcam moich drogich Archidiecezjan do licznego udziału w spotkaniach upamiętniających 15. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Łodzi. Niech każde z tych spotkań stanie się wyrazem wdzięczności Kościoła łódzkiego za tę wizytę.
Wszystkim, którzy przygotowują spotkania jubileuszowe oraz ich uczestnikom z serca błogosławię


Łódź, dnia 22 marca 2002 roku

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki