Odezwa Arcybiskupa Łódzkiego
w sprawie dożywiania dzieci z najbiedniejszych rodzin

Najnowsze badania łódzkich naukowców ujawniły dramat rodzin dotkniętych ubóstwem. W skali kraju ponad 30 procent mieszkańców poniżej 17. roku życia żyje w ubóstwie. Skutki biedy materialnej cierpią przede wszystkim dzieci. Wiele z nich od dawna pozbawionych jest gorących posiłków. W licznych rodzinach dzieci nie mają regularnych obiadów. Sytuacja ta daje znać o sobie zarówno w środowiskach miejskich jak i na wsiach.

W stopniu szczególnym bieda dotknęła mieszkańców Łodzi. Bezrobocie wprowadziło do wielu domów niedostatek i głód. Jest to dla nas wszystkich nowe wyzwanie, z którego wynikają bardzo pilne zadania.

Od wielu lat rodzinom pomaga Kościół. Łódzka Caritas, Centrum Służby Rodzinie, parafie i klasztory wydają codziennie kilka tysięcy obiadów. Wszyscy księża uczący w szkole 10 procent swojego wynagrodzenia przeznaczają na obiady dla uczniów. Niestety, pomoc ta okazuje się niewspółmierna do potrzeb. Dlatego zwracam się z usilną prośbą do Księży Proboszczów, aby podwoili swoje dotychczasowe wysiłki i zwiększyli pomoc udzielaną dzieciom z najuboższych rodzin. Na pierwszym etapie tej pomocy, organizujmy dzieciom regularne dożywianie. Nawet najmniejsza parafia może się podjąć takiej inicjatywy, spiesząc z pomocą dzieciom biednym i głodnym.

O włączenie się do tej akcji gorąco proszę moich drogich Archidiecezjan. Postanowiłem w związku z tym, aby ofiary zbierane do puszek w niedzielę 15 grudnia br. przeznaczone zostały na dożywianie dzieci z rodzin najuboższych. Księża Proboszczowie najlepiej znają w swoich parafiach rodziny biedne i wielodzietne. Wiedzą też dobrze, w jaki sposób zapewnić posiłek głodnym dzieciom. Niech zrobią wszystko, aby dzieci w ich wspólnotach parafialnych nie cierpiały głodu.

Liczy się każdy grosz z miłością złożony do puszki. Najbliższa niedziela niech będzie także dniem wspólnej modlitwy za najuboższych oraz w intencji przezwyciężenia bezrobocia w naszej Ojczyźnie.

Niech gest udzielanej pomocy będzie odpowiedzią naszego serca na słowa Chrystusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25,40). Niech stanie się również spełnieniem wezwania, które skierował do nas Ojciec Święty w sierpniu tego roku w Krakowie: "Bądźcie świadkami miłosierdzia!"

Wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzą na mój apel, z serca błogosławię.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki