SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
PRZED 15. ROCZNICĄ WIZYTY PAPIEŻA JANA PAWŁA II W ŁODZI

(22 lutego 2002 roku, w święto Katedry św. Piotra)

Zbliża się 13 czerwca 2002 r. Tego dnia przypada 15. rocznica historycznej wizyty Papieża Jana Pawła II w Łodzi. Ojciec Święty, następca Apostoła Piotra zaszczycił nas wtedy swoją obecnością, umacniając Kościół łódzki słowem, modlitwą i błogosławieństwem. Z głęboką wdzięcznością wspominamy tamten dzień i dziękujemy Bogu za różnorakie owoce wizyty papieskiej w Łodzi.

Wdzięczność tę wyrazimy również w przeżywaniu 15. rocznicy tej niezapomnianej wizyty.

Program obchodów rocznicowych przewiduje kilka spotkań o charakterze modlitewno-refleksyjnym - zawsze z udziałem osób, które miały szczęście osobiście uczestniczyć w łódzkiej wizycie Jana Pawła II.

W najbliższym czasie zaplanowaliśmy dwa takie spotkania: dla świata pracy oraz dla kapłanów.
W uroczystość św. Józefa tj. 19 marca o godz. 1730 zgromadzą się w archikatedrze łódzkiej wierni reprezentujący świat pracy. W wygłoszonej konferencji i w uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji Jana Pawła II będziemy z wdzięcznością wspominać spotkanie Papieża z włókniarkami w Zakładach "Uniontex". Dlatego szczególnie serdecznie i gorąco zapraszam na naszą uroczystość uczestniczki tamtego spotkania z Ojcem Świętym. Jestem przekonany, że łódzki świat pracy w swoje patronalne święto bardzo licznie zgromadzi się, aby wspólnie zanosić modlitwy w intencji Piotra naszych czasów.

Kapłani swoje spotkanie z Ojcem Świętym przeżywali przede wszystkim podczas uroczystej mszy świętej na Lublinku i w katedrze łódzkiej. Za łaskę tamtych spotkań oraz za ich duszpasterskie owocowanie będą dziękować Panu Bogu w wielkoczwartkowej koncelebrze, sprawowanej w naszej archikatedrze w intencji Jana Pawła II.

Pragnę dziś również zapowiedzieć dwa pozostałe spotkania jubileuszowe. W jednym z nich wezmą udział uczestnicy Pierwszej Komunii Świętej celebrowanej przez Papieża na Lublinku. W najbliższym czasie otrzymają oni zaproszenie na to spotkanie. Po piętnastu latach będą jeszcze raz dziękować Bogu za tamtą uroczystość. W naszych obchodach zaplanowano także specjalne spotkanie dla inteligencji twórczej. Do udziału w uroczystości zaproszeni będą przede wszystkim uczestnicy spotkania z Ojcem Świętym, odbytego piętnaście lat temu w katedrze łódzkiej.

Szczegółowe informacje na temat tych dwóch spotkań podam w słowie pasterskim, które będzie odczytane w Poniedziałek Wielkanocny.
Ufam, że wszyscy, którzy stanowią Kościół łódzki włączą się do obchodów 15. rocznicy wizyty papieskiej w Łodzi. Tym bardziej, że będziemy ją przeżywać w głębokiej nadziei na powtórne przybycie do nas Namiestnika Jezusa Chrystusa.

Organizatorom spotkań rocznicowych oraz ich uczestnikom z serca błogosławię

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki