SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
PRZED DNIEM CHOREGO 2002 ROKU

(4 lutego 2002 roku)

Dzień Chorego, ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, obchodzony jest co roku 11 lutego, tzn. we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes. W tym roku będziemy go przeżywać po raz dziesiąty. Uroczystości centralne odbędą się w hinduskim sanktuarium Matki Bożej Uzdrowicielki.

W specjalnym orędziu, ogłoszonym z racji Dnia Chorego, Jan Paweł II przypomniał nam, że chrześcijańskie rozumienie tajemnicy cierpienia jest jedyne w swoim rodzaju. Jest tak dlatego, ponieważ nasze cierpienia nabierają wyjątkowej wartości, gdy są zjednoczone z cier- pieniem Jezusa. To On "wziął na siebie cierpienia ludzkości, w Nim zatem także ludzkie cierpienie zyskuje odkupieńczy sens". Dzięki temu cierpienie człowieka może rodzić dobro i przezwyciężać zło. Ono go ubogaca, a wraz z nim jego wspólnotę - rodzinną czy parafialną. Chrześcijanin wie dobrze, że Kościół w imię Chrystusa "idzie do chorych i cierpiących, niosąc im otuchę i nadzieję".

Zapamiętajmy te słowa Ojca Świętego na całe życie: jako Kościół mamy nieść chorym i cierpiącym otuchę i nadzieję. W Dniu Chorego powinniśmy się zastanowić co uczynić, aby otucha i nadzieja stały się obfitymi darami naszych serc. Niech będą zawsze pomocą udzielaną wszystkim, którzy chorują i cierpią.

W Dniu Chorego w sposób szczególny modlimy się za chorych oraz za tych, którzy spieszą im z pomocą. W szpitalach i w domach pomocy społecznej sprawowana będzie msza święta. W kościołach parafialnych i w kaplicach naszej archidiecezji będziemy zanosić modlitwy o łaskę zdrowia, o cierpliwość w chorobie i o to, aby nigdy nie było chorych i cierpiących - pozbawionych opieki.

Serdecznie błogosławię wszystkim chorym i życzę im, aby od osób zdrowych otrzymywali zawsze mocną otuchę i niezłomną nadzieję.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki