NA NOWO POZNAWAĆ CHRYSTUSA

Program duszpasterski w Archidiecezji
Łódzkiej na rok 2001/2002
(Zobacz Kalendarz prac duszpasterskich na rok 2002)

1. Wprawdzie rok duszpasterski poświęcony ewangelizacji dobiega końca, to jednak ubogaceni nowymi doświadczeniami nadal kontynujemy w duszpasterstwie parafialnym jego główne założenia oraz najpilniejsze postulaty. W I Niedzielę Adwentu rozpoczyna się nowy rok duszpasterski. Odtąd też obowiązuje nowy program. Jego podstawę i stosowne materiały opracowuje każdego roku Komisja Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski.
Każda diecezja ma swoją specyfikę. To z kolei wytycza odpowiednie oczekiwania pod adresem duszpasterstwa. Wiążą się z tym charakterystyczne dla diecezji uwarunkowania, jak również właściwości posługi duszpasterskiej.
Z tych racji od wielu lat opracowuje się w archidiecezji łódzkiej program duszpasterski, który jest adaptacją programu ogólnopolskiego.

2. Podstawowym odniesieniem dla duszpasterstwa w roku 2002 są myśli i wskazania Ojca Świętego Jana Pawła II zawarte w jego Liście apostolskim Novo millennio inneunte. Czytamy tam: "Nie trzeba wyszukiwać nowego programu. Program już istnieje: ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię ..." (NMI, 29).
Nieco później, w tej samej części Listu Papież jednak podkreśla: "Właśnie w Kościołach lokalnych można określić konkretne elementy programu - cele i metody pracy, zasady formacji i doskonalenia duszpasterzy i ich współpracowników...". Z wypowiedzi Jana Pawła II wynika, że program duszpasterski ma realizować bardzo ważne zadania - nie nowe wcale a jednak zawsze aktualne. Są to: poznawanie Chrystusa, miłość wobec Niego
i naśladowanie Go. Tylko wtedy chrześcijanie będą mogli skutecznie przemieniać historię. W tym roku najważniejszym zadaniem w realizowaniu programu duszpasterskiego ma być poznawanie Chrystusa.
W programie duszpasterskim naszej archidiecezji przyjmujemy hasło w brzmieniu "Na nowo poznawać Chrystusa". Oznacza ono, że choć nasi wierni wykazują jakąś znajomość Chrystusa, to jednak jest ona często niepełna, powierzchowna i wybiórcza, a może nawet zniekształcona. Należy więc tę wiedzę o Chrystusie poszerzać i pogłębiać. Hasło daje do zrozumienia, że poznawanie Chrystusa jest zadaniem obowiązującym chrześcijanina przez całe jego życie.

3. Co ma stanowić podstawę w realizacji programu duszpasterskiego? Przede wszystkim Pismo Święte, jako główne źródło w naszym poznawaniu Chrystusa, a ponadto List apostolski Jana Pawła II Novo millennio ineunte
i Katechizm Kościoła Katolickiego.
Z Pisma Świętego w szczególnym stopniu będzie służył pomocą Nowy Testament z odniesieniem do Starego Testamentu. Najbardziej przydatne będą wypowiedzi Chrystusa o Nim samym. Z kolei, wspomniany List apostolski Jana Pawła II w całości stanowi źródło dla naszego poznawania Chrystusa - przede wszystkim ze względu na zawarte w nim teologiczne i duszpasterskie uzasadnienia. Jednakże przedmiotem specjalnej medytacji w pracy duszpasterzy powinny się stać zwłaszcza dwa rozdziały: rozdział II zatytułowany "Oblicze do kontemplacji" i rozdział III pt. "Na nowo rozpoczynać od Chrystusa".
Realizując nowy program, duszpasterze powinni jak najczęściej sięgać po Katechizm Kościoła Katolickiego. Znajdą w nim stosowne określenia, które Kościół odnosi do wiary i moralności. Mają one rangę najwyższej kompetencji i autorytetu, wszak stoi za nimi Kościół Jezusa Chrystusa. W nowym roku duszpasterskim przydatny okaże się drugi rozdział w pierwszej części Katechizmu, zatytułowany: "Wierzę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego jednorodzonego".
Źródłami pomocniczymi w realizowaniu programu powinny być odpowiednie publikacje książkowe teologów, a także liczne już artykuły w prasie katolickiej.

4. W papieskim Liście Novo millennio ineunte można przeczytać jak Ojciec Święty widzi zadanie poznawania Chrystusa. Oto jego najważniejsze wskazania na ten temat.

Na drogach, które prowadzą do poznania Chrystusa towarzyszy nam zawsze Najświętsza Maryja Panna. Jan Paweł II zachęca, aby widzieć w Niej "Gwiazdę nowej Ewangelizacji" i "niezawodną Przewodniczkę" przez którą możemy dojść do Jezusa (por. NMI, 58).

5. Co należy czynić w duszpasterstwie parafialnym, aby nasi wierni jak najgłębiej poznawali Chrystusa?

6. Jak wynika z powyższego, temat tegorocznego programu duszpasterskiego ma wyjątkową wagę. Stanowi przede wszystkim podstawę życia religijnego. Na dobrej znajomości Chrystusa budować można zdrową religijność i zasady moralne. Ponadto, hasło wzywające do poznawania Chrystusa ma wyjątkowy walor ewangelizacyjny. Kościół ma tak ewangelizować współczesny świat, aby wszyscy ludzie poznali Chrystusa.
Gorąco zachęcam duszpasterzy, katechetów, członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, aby na nowo i z gorliwością pierwszych chrześcijan włączyli się w dzieło poznawania Chrystusa. Niech inni ludzie za ich przykładem stają się zdolni do poznawania Chrystusa i do umiłowania Go.
Na to zadanie wszystkim z serca błogosławię


Łódź, dnia 16 listopada 2001 r.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki