ks. Jan Jachym


Biblia w rodzinie


Biblia - Historia Zbawienia


Wszystko, co dotychczas powiedziano o Biblii, można spiąć jakby klamrą - mądrą refleksją Daniela Ropsa: " Jest to księga jedyna w swoim rodzaju, księga nigdy niewyczerpana, w której powiedziano wszystko o Bogu i wszystko o człowieku. Oto Biblia - Księga nad księgami, Księga Człowieka i Księga Boga". I ta właśnie Księga, pisana pod natchnieniem, zawierająca Objawienie, powstała w ramach Bożego planu zbawienia ludzi. Stwarzając człowieka, dając mu wolną wolę, Bóg bowiem wiedział, jaki użytek zrobi z niej człowiek, realizując swój plan przyjścia z pomocą człowiekowi, który źle użyje swej woli. I to właśnie wielkie dzieło Boga - plan zbawienia człowieka po upadku pierwszych ludzi z raju, zostało zapisane w Biblii. A historię wypełniania się tego Bożego planu zbawienia, o której czytamy w Piśmie św. nazywamy Historią Zbawienia.

Sobór Watykański II w Konstytucji o Objawieniu Bożym stwierdza: Bóg, przez Słowo stwarzając wszystko i zachowując (por. J 1,3), daje ludziom poprzez rzeczy stworzone trwałe świadectwo o sobie ( por. Rz 1, 19-20), a chcąc otworzyć drogę do zbawienia nadziemskiego, objawił ponadto samego siebie pierwszym rodzicom zaraz na początku. Po ich zaś upadku wzbudził w nich nadzieję zbawienia przez obietnicę odkupienia (por. Rdz 3, 15); i bez przerwy troszczył się o rodzaj ludzki, aby wszystkim, którzy przez wytrwanie w dobrym szukają zbawienia, dać żywot wieczny (por. Rz 2, 6-7). W swoim czasie znów powołał Abrahama, by uczynić zeń naród wielki (por. Rdz. 12,2), który to naród po Patriarchach pouczał przez Mojżesza i Proroków by uznawał Jego samego, jako Boga żywego i prawdziwego, troskliwego Ojca i sprawiedliwego sędziego, oraz by oczekiwał obiecanego Zbawiciela. I tak poprzez wieki przygotowywał drogę Ewangelii". (KO, 3)

Historia odkupienia człowieka - zbawienia ludzi, której kolejne etapy realizacji przedstawia Biblia, mieści się między dwoma obrazami - wizjami, jeden rozpoczyna, a drugi kończy świętą Księgę.

Pismo św. w pierwszej księdze, Księdze Rodzaju, przedstawia obraz - wizję raju, dającego człowiekowi na fundamencie przyjaźni z Bogiem, poczucie szczęścia. Ten obraz, tak dobrze wszystkim znany, pokazuje jak człowiek mógł być szczęśliwy zawsze, gdyby tylko nie zgrzeszył. Kończy się zaś Biblia obrazem-wizją Miasta Bożego - Nowego Jeruzalem w królestwie niebieskim. Św. Jan, autor Apokalipsy, ukazuje co będzie, kiedy dzieło Odkupienia zostanie zakończone, a Historia Zbawienia wypełni się. W pięknej wizji szczęśliwego Miasta, pojednania z Bogiem ludzkość odnajdzie to pierwotne szczęście z raju i na nowo rozkwitnie w pełni pokoju - szczęśliwa na wieki.

Między te dwa obrazy wpisana jest Historia Zbawienia. Można ją podzielić na trzy zasadnicze etapy:
czas Starego Testamentu
czas Nowego Testamentu
czas Kościoła

Pierwszy okres Historii Zbawienia - czas Starego Testamentu - Biblia ukazuje w nim jak Bóg w swojej nieprzymuszonej łasce wybiera sobie pomiędzy ludami ten, który czyni swoim narzędziem i świadkiem. Jest to Izrael - Naród Wybrany, który staje się nosicielem obietnic i wyroków Bożych. W tym narodzie ludzie coraz pełniej będą poznawać Boga i dowiadywać się o mającym przyjść Mesjaszu w "pełni czasów", aby dokonać zbawienia.

Drugi etap: czas Nowego Testamentu, rozpoczyna się narodzeniem Mesjasza Jezusa Chrystusa. W określonym czasie historii Syn Boży stał się człowiekiem, przyjmując ludzką naturę z Maryi Dziewicy z rodu Dawidowego. Fakt ten nazywamy Wcieleniem, czyli zjednoczeniem w osobie Syna Bożego dwóch natur; boskiej i ludzkiej. Poprzez swoje życie, naukę i ofiarę na krzyżu Jezus wypełnia zapowiedzi i obietnice Starego Testamentu. Dokonał dzieła Odkupienia. Mówią o tym cztery Ewangelie i Listy Apostolskie.

Ostatni okres Historii Zbawienia to czas Kościoła. Rozpoczyna się w dzień Zesłania Ducha Świętego na Maryję i Apostołów i trwać będzie do końca czasów - do powtórnego przyjścia Chrystusa na ziemię, na Sąd Ostateczny. Czas Kościoła jest czasem oczekiwania na to ostateczne przyjście Jezusa. Jest to czas, który Bóg daje, aby ogłaszać zbawienie aż po krańce świata. O tym Biblia już nie mówi. Dzieje Apostolskie opisują jedynie zesłanie Ducha Świętego i proces formowania się pierwszych gmin chrześcijańskich. Wieki następne są zapisane w Historii Kościoła. Objawienie i czas natchnienia skończyły się bowiem wraz ze śmiercią ostatniego z Apostołów - św. Jana Ewangelisty na wyspie Patmos ok. roku 100 po Chrystusie.